RAŠICA, KRŠKA JAMA, GRAD BOGEŠPERK – EKSKURZIJA V DINARSKI SVET

V četrtek, 3. in v petek, 4. septembra, so se učenci predmetne stopnje udeležili interdisciplinarne ekskurzije v dinarski svet.

Najprej so obiskali Rašico, kjer so se pobliže seznanili z življenjem in delom prvega slovenskega pisatelja, pisca prve slovenske knjige, očeta slovenskega knjižnega jezika, in reformatorja – Primoža Trubarja. V njegovi spominski sobi so bile obiskovalcem na ogled Trubarjeve najpomembnejše knjige, v mlinu in žagi ob njej pa so učenci spoznali delo Trubarjevega očeta – mlinarja Miha.

O geografskih značilnostih dinarskega sveta so se poučili v Krški jami, kjer izvira reka Krka. Ta se po slovenskem ozemlju vije kar 94 km in jo zato upravičeno imenujemo najdaljša slovenska reka.

Zadnji del ekskurzije je bil namenjen obisku gradu Bogenšperk. Tu je polihistor Janez Vajkard Valvasor večino svojega časa zapisal znanosti, zbirateljstvu in preučevanju dežele Kranjske, kar je leta 1689 okronal s svojim najpomembnejšim in najznamenitejšim delom – Slavo vojvodine Kranjske.

Še skupna fotografija in dan je tako minil v prijetnem in poučnem duhu.

 

Svetlana Bušen

(Skupno 385 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...