Osnovna šola Col

Uspeh na mednarodnem literarnem natečaju “Pogled”

V novembru je več učencev predmetne stopnje sodelovalo na mednarodnem literarnem natečaju z naslovom Pogled. Učenci so se preizkusili v pisanju proze in pesmi. Ponosni smo, ker so na našo šolo prišle kar 3 nagrade. V 2. kategoriji (9-12 let) sta bili na 1. in 3. mestu Eva Lemut in Hana Mikuž iz 6. razreda, v 3. kategoriji (12-15 let) pa je lovoriko dobila Adele Čebokelj iz 9. razreda. Vsem trem prejemnicam nagrad iskreno čestitamo. Svetlana Bušen

Mednarodno priznanje Evi in Maju

15. novembra 2017 je bilo na Osnovni šoli Božidarja Jakca v Ljubljani slovesno odprtje mednarodne likovne razstave, 3. otroškega likovnega bienala. Likovni dogodek je vsako drugo leto organiziran v spomin na slavnega umetnika Božidarja Jakca, po katerem se njihova šola tudi imenuje. V želji, da bi negovali spomin na velikega mojstra risbe in grafike, je bil likovni natečaj namenjen risbi v vseh njenih izraznih oblikah. Strokovna žirija je izmed številnih prispelih del izbrala tiste, ki so najbolj izvirna, domiselna in izrazno močna. Podelila je devet nagrad in šest priznanj, ki so jih prejeli avtorji iz Slovenije in drugih držav. Veseli...

Plakat miru

Vsako leto Lions klub Zemono organizira likovni natečaj za plakat miru, ki ima letos naslov THE FUTURE OF PEACE – BODOČNOST MIRU. Na natečaj so se s svojimi plakati odzvali tudi učenci 7. razreda naše šole. Plakate so učenci ustvarili pri predmetu likovna umetnost, pod mentorstvom učiteljice Silve Karim. Strokovna žirija je izmed izdelkov z naše šole izbrala za razstavo plakate, ki so jih narisali naslednji avtorji: Katarina Lozar, Lia Bajec, Rok Bizjak, Anže Bajc. Našteti učenci prejmejo priznanja. Posebno nagrado za izviren in likovno dovršen plakat pa prejme Matej Peljhan. Čestitamo! Silva Karim

Naša zmaga na tekmovanju “Zrij rejpo!”

Na prvem tekmovanju primorskih osnovnih šol z naslovom “Zrij rejpo!”, ki ga je organiziralo Društvo gospodinj in dramska skupina Planina pri Ajdovščini, je v skupnem točkovanju slavila trojica z naše šole, ki so jo sestavljali Rebeka Lampe, Nika Štefančič in Rok Bizjak. Učenci so se najprej izkazali v pisnem preizkusu, kjer so od petih ekip dosegli največje število točk. Nato je sledil praktični del pred stokovno žirijo, ki so jo sestavljali: kuharski mojster Tomaž Kavčič (Gostilna pri Lojzetu Zemono), živilska tehnologinja Marija Merljak in agronom Davor Špehar (Zeleni svet).  V praktičnem delu so morali učenci pokazati svoje znanje v pripravi jedi...

Tekmovanje iz znanja o sladkorni bolezni

V letošnjem šolskem letu je kar 26 učencev iz 7., 8. in 9. razreda tekmovalo iz poznavanja sladkorne bolezni. Na šolskem tekmovanju jih je 17 osvojilo bronasto priznanje. Ti so: Adele Čebokelj                                              Tajda Lampe Neja Fabčič                                                     Nina Bajc Sandra Pregelj                           ...

Tradicionalni slovenski zajtrk na naši šoli

Po vsej Sloveniji je v petek, 17. 11. 2017, potekal dan slovenske hrane, ki smo ga tudi na OŠ Col že zjutraj obeležili s tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Učenci so bili postreženi s črnim kruhom, maslom, medom, mlekom in jabolkom. Pred zajtrkom so, tako kot vsi osnovnošolci po Sloveniji, ubrano zapeli znano Slakovo, že skoraj ponarodelo pesem, Čebelar. Povezava na posnetek  

Medobčinsko prvenstvo v rokometu

V sredo, 8. 11. 2017, je bilo v Ajdovščini medobčinsko prvenstvo v rokometu. Ekipa OŠ Col je dosegla naslednje rezultate: OŠ Col : OŠ Dobravlje                          11 : 23 OŠ Col : OŠ Vipava                               14 : 11 OŠ D. Lokarja Ajdovščina : OŠ Col     17 : 8 Ekipa OŠ Col se je uvrstila  na 3. mesto. Za ekipo so nastopali: Koren Matevž, Pregelj Jaka, Rupnik Jan, Krapež Aljaž, Kobal Gašper, Koren Matjaž in Peljhan Matjaž. Stojan Koren  

Sally Ride EarthKAM – misiji september in november

Tudi v letošnjem šolskem letu pri pouku geografije sodelujemo v projektu Sally Ride EarthKAM. Projekt je NASIN izobraževalni program, ki šolam omogoča spoznavanje Zemlje iz vesolja – Mednarodne vesoljske postaje (ISS). Sodelovali smo že na dveh misijah – v mesecu septembru in novembru. Prva misija ni bila preveč uspešna, saj orbite vesoljske postaje niso dosegale zmerno toplega pasa, precej slabo pa je bilo tudi vreme. V novembrski misiji pa nam je uspelo nekaj krasnih fotografij, med njimi tudi Tržaški zaliv in naše kraje.  

Zaposlitveni bazar

Učenci 8. in 9. razreda veliko razmišljamo o našem nadaljnjem šolanju, zato smo obiskali Zaposlitveni bazar v Ajdovščini, kjer so se nam predstavile srednje šole goriške regije. Več o bazarju in fotografije si lahko ogledate na spodnji povezavi.   https://www.lokalne-ajdovscina.si/article/2017102510002754/%C5%BDe%20peti%20Zaposlitveni%20bazar%20za%20la%C5%BEjo%20odlo%C4%8Ditev%20osnovno%C5%A1olcev%20kam%20naprej/      

Zaključek zbiranje odpadnega papirja

Med 10. in 16. oktobrom je na šoli potekala akcija zbiranja odpadnega papirja. V tem času smo zbrali 1470 kg odpadnega papirja. Denar, ki smo ga dobili za zbrani papir, 77 eur, bomo namenili Šolskemu skladu. Vodja zbiralne akcije: Stojan Koren