Naravoslovni dan za 1. in 2. razred

METULJ APOLON IN PIMER IZGUBLJENIH PIK

Učenci prvega in drugega razreda matične in podružnične šole smo se na sončen jesenski dan odpeljali z avtobusom na Predmejo. Pri Materi Gorjanki smo se kot prava detektivska skupina pripravili na iskanje izgubljenih pik metulja apolona. Pomagali smo si z detektivskimi pripomočki: detektivskimi dnevniki, detektivskimi izkaznicami in pisali.  Skupina otrok je kmalu našla rdečo in belo piko, ki označuje slovensko planinsko pot – markacijo. Ko je navdušen planinec gospod Alojz Knafelc videl pike metulja gorskega apolona, je dobil idejo, da s podobnimi pikami kot jih ima metulj na krilih, označi poti, po katerih hodijo planinci. Naše iskanje smo nadaljevali ter našli še ogromno drugih pik ter ugotovili, kako raznovrsten je njihov pomen. Želeli smo obiskati spako Kulako, ki domuje v Bošnarjevem breznu. To nam ni uspelo, saj se je pred breznom na pašniku paslo govedo in nam tako zaprlo pot do brezna. Otroška domišljija ne pozna meja. O tem pripetljaju so naši detektivi pripovedovali svoje zgodbe o spaki Kulaki ter razglabljali, zakaj se nam tako dobro skriva.  Kot pravi detektivi smo ugotovili, kje je apolon izgubil dve piki. Cvetni prah mu jih je zakril, medtem ko se je skril pred močnim vetrom. Po krožni poti, ki je del poti Pot po Dolu gor in dol so učenci reševali različne naloge, ki se navezujejo na pike v naravi. Naposled je metuljček apolon srečal svojega prijatelja metuljčka modrinčka. Igrala sta se in tekmovala, kateri bo večkrat zamahnil s krilci. Medtem mu je cvetni prah, ki jih je imel na pikah, končno zdrsnil s kril.  Konec dober, vse dobro. Apolon je našel svoji piki. Detektivski nalogi smo postavili še piko na i in si zadali domačo nalogo zadali, da v detektivski dnevnik narišemo še drugo polovico metulja apolona.  

Slavica Velikonja

(Skupno 126 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...