Osnovna šola Col

Zaključek natečaja Evropa v šoli 2016/17

V marcu smo na šoli sodelovali pri natečaju Evropa v šoli, in sicer v likovni ter literarni kategoriji. Otroci so pisali in risali na temo Svet, v katerem si želim živeti. Veseli smo, da so  se naši učenci izkazali in na regijski ravni bili tudi nagrajeni. S pesmijo MOJ SVET je komisijo prepričal šestošolec Matija Koren, Tina Kobal, sedmošolka, je napisala pesem SVET LAHKO REČE TUDI OPROSTI, in bila izbrana. Obema je bila mentorica Svetlana Bušen. Aleks Kovšca iz 8. razreda pa je bil izbran z likovnim izdelkom PLOSKANJE pod mentorstvom Silve Karim. Tina, Aleks, Matija – iskreno vam čestitamo....

Obisk starodobnih avtomobilov

V petek, 21. aprila 2017, so pritegnili našo pozornost zvoki štirih starodobnih avtomobilov, ki so zapeljali na dvorišče naše šole. Povabili smo gospoda Zmaga Stegovca, tajnika  Društva ljubiteljev starih vozil Vipavske doline, da nam predstavi svoj topolino 500C – letnik 1955.  S svojimi starodobniki so se pripeljali še trije člani društva: gospod Dušan Bizjak z mini morrisom – letnik 1974, gospod  Miro Štrancar s topolinom 500A – letnik 1938 in gospod Boris Faganel z volkswagnom – letnik 1971. Starodobniki so bili za otroke prava zanimivost, najbolj pa je njihovo pozornost pritegnil rdeči mini morris, ki so ga poimenovali kar »mister...

Obisk Alenke Kos

V torek, 25.4.2017, smo na podružnični šoli gostili prav posebno gostjo. Obiskala nas je gospa Alenka Kos, predsednica Društva za boljši svet, Vilinski ključ, ki že od leta 2013 obiskuje slovenske osnovnošolce. S pomočjo svoje prijateljice Vilinke skuša predstaviti kako pomembno je, da ne gledamo na svet samo s svojimi očmi, temveč tudi s srcem. Gospa nam je najprej povedala zgodbo iz otroštva, ki ji je zaznamovala življenje in v kateri se je srečala s svojo prijateljico Vilinko. Skozi kratke filme in projekcije smo spoznali šest glavnih junakov njene knjige Drugačnost združuje. Prisluhnili smo zgodbam teh junakov in ugotovili, da...

ZLATO PRIZNANJE IZ MATEMATIČNEGA TEKMOVANJA

V četrtek 13. 4. 2017 je 6. in 7. šolsko uro potekalo šolsko uro potekalo šolsko matematično tekmovanje, bolj poznano pod imenom Kengurujček. Na tekmovanju je sodelovalo 77 učencev in učenk iz vseh devetih razredov. Skupno so učenci dosegli 24 bronastih priznanj. Na državno tekmovanje, ki je potekalo 22. 4. 2017 na Osnovni šoli Ivana Roba v Šempetru pri Gorici, se je uvrstil le en učenec iz naše šole. Jakob Grmek je na državnem tekmovanju od 37 dosegel 29,5 točke. Izmed 529 tekmovalcev in tekmovalk je dosegel 16 rezultat v državi in si prislužil zlato priznanje. Jakob vse čestitke za...

Pomladno potovanje

V torek, 25. aprila, smo na prireditvi Pomladno potovanje  pomlad začutili tudi v svojih srcih. Podali smo se  na potovanja skozi pesmi, glasbo in plese. S pestrim kulturnim programom so se predstavili učenci od 1. do 5. razreda. Številni gledalci naše prireditve, predvsem starši, učitelji in drugi, smo uživali v čudovitih nastopih naših učencev. Predstavil se je otroški pevski zbor, ogledali smo si lahko folklorne in moderne plese, lahko smo videli deklamacije in dramatizacije pesmi, prisluhnili angleškim pesmim, ki so se jih naučili učenci 1. in 2. razreda in slišali veliko lepih instrumentalnih glasbenih točk. Res nam je bilo lepo...

MEGA kviz

Učenci 7. razreda in nekaj učencev 6. razreda so letos reševali Slovenski knjižnično – muzejski MEGA kviz. Letošnji kviz je bil posvečen naši naravni dediščini, slovenskemu morju. Spoznavali so morja in oceane, značilnosti morskega ekosistema, življenje v morju ter človekovo raziskovanje in poseganje v ta nam še precej neznani svet. 20. aprila je v Lavričevi knjižnici potekala zaključna prireditev reševalcev kviza, na katerem so bili izžrebani dobitniki knjižnih nagrad. Iz naše šole sta knjižni nagradi prejeli Katarina Lozar in Anuša Krapež iz 6. razreda. Učenci 7. razreda pa so bili, zaradi dobro opravljenega dela, izbrani, da se udeležijo izleta. Kam,...

Test raket in raketoplanov

V torek, 11. 4. 2017 smo člani modelarskega krožka na Malem polju uspešno preizkusili rakete kategorije S3A in raketoplane kategorije S4A, ki so pridno nastajali med letom. Kljub občasno močnemu vetru je večina raket uspešno prestala prvo in tudi vse nadaljnje lete, ena raketa pa je žal pristala on ostala na drevesu. Kljub uspehu in navdušenju pa so nove izkušnje prinesle tudi nekaj možnosti za izboljšave modelov.

Zahajanje Sonca za Goro

V torek, 28. 3. 2017, smo Astronomski piškotki posneli zahajanje Sonca. Fotografiranje smo pričeli ob 17.30, končali pa ob 20.00, pri čemer je mobilni telefon samodejno delal posnetke vsakih 10 sekund. Skupno 870 fotografij smo združili v video s programom Startrails. Video si lahko ogledate s klikom na povezavo Timelapse2 .

Na športni dan v Vipavski Križ

V torek, 4.4.3017, smo se učenci 4. in 5. razreda s Cola in Podkraja podali na malce drugačen športni dan. Z avtobusom smo se odpeljali do Ajdovščine in se potem peš odpravili proti Vipavskemu Križu. V toplem jutranjem soncu smo hodili med njivami in travniki. Opazovali smo pomladne lepote Vipavske doline in prepoznavali hribe okoli nje. Ko smo prispeli do Vipavskega Križa, nas je tam že čakal gospod Ljubo Žgavec, ki nam je razkazal ta biser sredi Vipavske doline, kot ga mnogi imenujejo. Popeljal nas je po gasah, nam pokazal obzidje, grad, trg in samostan. Pokukali smo v globok vodnjak,...